XS
SM
MD
LG
XL
SunExpress'ten Seyahat güncellemesi

SunExpress’ten Seyahat güncellemesi..

Türkiye

Ülkeye giriş izni olan yolcular

 • Tüm ülkelerin vatandaşları

Giriş yükümlülükleri

Türkiye’ye Giriş Formu:
15 Mart 2021 tarihinden itibaren, Türkiye’ye seyahat eden 6 yaş ve üzeri tüm yolcuların, kalkıştan önceki son 72 saat içinde register.health.gov.tr internet sitesi üzerinden “Türkiye’ye Giriş Formu”nu doldurmaları zorunludur. Formun doldurulmasının ardından, ilgi yolcu için bir HES kodu oluşturulacak ve yolcu bu kodu seyahat esnasında ve Türkiye’de kaldığı sürede kullanabilecektir.

  Yolcu tarafından doldurulan formun ya çıktısı alınmalı ya da mobil cihazlara (telefon, tablet vb.) indirilmeli ve check-in sırasında personel ile paylaşılmalıdır.

İlgili formu doldurduğuna dair kanıtı gösteremeyen yolcular uçuşlara kabul edilmeyecektir.

Negatif test sonucu veya aşı/bağışıklık sertifikası:
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından son yayınlanan genelge doğrultusunda; İngiltere dışındaki destinasyonlarımızdan Türkiye’ye seyahat edecek 6 yaş ve üzeri yolcuların, aşağıdaki belgelerden birini ibraz etmeleri zorunludur:

 • Varıştan önceki son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR negatif sonucu
 • Varıştan önceki son 48 saat içinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucu
 • Seyahat tarihinden en az 14 gün önce aşı olunduğuna dair belge
 • Seyahat tarihinden en az 14 gün önce alınmış aşı sertifikası: Johnson & Johnson aşısı dışında en az iki doz aşı uygulanmış olması gerekmektedir.
 • Son 6 ay içinde Covid-19 enfeksiyonu geçirildiğine dair belge: Pozitif test sonucunun alınmasının üzerinden en az 28 gün geçmiş olmalıdır.

İlgili ülkelerden gelen yolcuların, Türkiye’ye varışlarının ardından T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından PCR testi uygulaması söz konusu olabilir. Test sonucu pozitif çıkan yolcular, belirledikleri yerlerde 14 gün karantina uygulamasına tabi tutulacaktır. Karantinanın 10. gününün sonunda yapılan PCR test sonucunun negatif olması halinde karantina sonlandırılabilecektir.

Aşı veya bağışıklık sertifikası sunan yolcular karantina uygulamasından muaf tutulacaktır.

Son 14 gün içinde Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal veya Sri Lanka’da bulunmuş 6 yaş ve üzeri yolcuların, varıştan önceki son 72 saat önce yapılmış negatif PCR test sonucu ibraz etmeleri zorunludur. İlgili yolcular, Valiliklerce belirlenecek otellerde 14 gün süreyle karantinaya alınacak olup karantinanın 14. gününün sonunda PCR testi yapılacaktır. PCR test sonucunun negatif çıkması durumunda karantina tedbiri sonlandırılacaktır. Karantina masraflarının (konaklama, havalimanı transferi vb.) yolcu tarafından karşılanması gerekmektedir. Otel ücreti, Türkiye’ye varıştan önce ödenmiş olmalıdır. Valilikler tarafından belirlenmiş olan karantina otellerinin listesinde buradan ulaşabilirsiniz.

Son 14 gün içinde Afganistan veya Pakistan’da bulunmuş 6 yaş ve üzeri yolcuların, varıştan önceki son 72 saat önce yapılmış negatif PCR test sonucu ibraz etmeleri zorunludur. İlgili yolcular, Valiliklerce belirlenecek yerlerde 10 gün süreyle karantinaya alınacaktır ve karantinanın 7. gününün sonunda PCR testi yapılacaktır. PCR test sonucunun negatif çıkması durumunda karantina tedbiri sonlandırılacaktır. Otel ücreti, Türkiye’ye varıştan önce ödenmiş olmalıdır. Valilikler tarafından belirlenmiş olan karantina otellerinin listesinde buradan ulaşabilirsiniz.

 • Türkiye’de oturum veya çalışma izni olan Afganistan veya Pakistan vatandaşlarının, uçuşlara kabul edilebilmeleri için Türkiye’de geçerli bir ikametgâh adresi veya çalışma belgelerini paylaşmaları zorunludur. İlgili yolcular, otelde karantina uygulamasından muaf tutularak karantina sürecini ikamet edecekleri adreste geçirebileceklerdir. Ülkeye ilk giriş yapılan nokta İstanbul veya Ankara dışında bir şehir ise, yolcular ikamet adreslerine sadece özel araçla gidebilecek yurt içi uçuşlara katılmalarına veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla seyahat etmelerine izin verilmeyecektir.
 • Afganistan veya Pakistan’dan gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, otelde karantina uygulamasından muaf tutularak karantina sürecini ikamet edecekleri adreste geçirebileceklerdir. Ülkeye ilk giriş yapılan nokta İstanbul veya Ankara dışında bir şehir ise, yolcular ikamet adreslerine sadece özel araçla gidebilecek yurt içi uçuşlara katılmalarına veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla seyahat etmelerine izin verilmeyecektir.

İngiltere’den gelen yolcuların, varıştan 72 saat önce yapılmış negatif PCR test sonucu ibraz etmeleri zorunludur. Antijen test sonucu veya aşı/bağışıklık sertifikası kabul edilmemektedir.

Tüm transfer / transit yolcular, test sonucu veya aşı/bağışıklık sertifikası sunma yükümlülüğünden muaf tutulmaktadır.

Yukarıdaki koşulları yerine getirmeyen yolcular, ilgili uçuşlara kabul edilmeyecektir.


Almanya

Ülkeye giriş izni olan yolcular

 • Alman vatandaşları ve bu kişilerin yakın aile üyeleri (reşit olmayan çocuklar ve ebeveynleri)
 • Tüm Avrupa Birliği ve Schengen ülkesi vatandaşları ve bu kişilerin yakın aile üyeleri (reşit olmayan çocuklar ve ebeveynleri)
 • Bir Avrupa Birliği veya Schengen ülkesinde Geri çekilme (Withdrawal) Anlaşması kapsamında oturma izni olan İngiltere Vatandaşları
 • Tamamen aşı olmuş Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler: İlgili yolcuların tamamen aşılanmış olmaları için gereken son dozu, kalkıştan en az 14 gün önce almış olmaları gerekmektedir. Onaylanmış aşı türlerini öğrenmek için lütfen tıklayın.
 • 12 yaş altındaki henüz aşı olmamış çocuk yolcular, tamamen aşı olmuş bir ebeveynleri ile seyahat etmeleri koşuluyla ayrıca test sonucu sunmalarına gerek bulunmamaktadır.
 • Avrupa Birliği Dijital Covid Sertifikası veya muadil aşı kanıtı, Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca dillerinde sunulmalıdır. Sertifikada aşağıda belirtilen bilgiler yer almalıdır:
  • Aşı olan kişinin kişisel bilgileri (İsim/soyisim ve doğum tarihi)
  • Aşı olma tarihi ve aşı olunan doz adedi
  • Aşının adı
  • Kişinin hangi hastalığa karşın aşı olduğu
  • Yolcuya aşı yapan sorumlu kişi veya kurumun adı ve adres bilgileri
 • Son 6 ayı ilgili ülkede geçirmek şartıyla Amerika, Andora, Avustralya, Cezayir, Güney Kore, Hong Kong, İsrail, Lübnan, Maçao/Çin, Makedonya, Monaco, Japonya, San Marino, Singapur, Yeni Zelanda, Tayvan/Çin, Tayland ve Vatikan’da oturum izni bulunan kişiler
 • Acil bir görev nedeniyle kişinin Almanya’ya seyahat etmesi gerektiğini belirten resmi yazıya sahip kişiler
 • Bir üçüncü dünya ülkesi vatandaşı olup herhangi bir Avrupa Birliği ülkesinde oturma izni bulunan veya o ülkeye giriş yapabilmek için D Tipi Vizesi bulunan kişiler ve bu kişilerin yakın aile üyeleri (reşit olmayan çocuklar ve ebeveynleri)
 • C Tipi Vizesi bulunan veya Türkiye Hizmet Pasaportu veya Hususi Pasaport’a sahip kişiler:
  • Eğer yakın aile üyelerini (reşit olmayan çocuklar ve ebeveynleri) ziyaret edeceklerse (Aile ilişkisinin kanıtı sunulmak kaydıyla)
  • Eğer diğer aile üyelerini (yetişkin çocuklar ve ebeveynleri, büyükanne ve büyükbaba, torun veya kardeş) ziyaret edeceklerse. Aile ilişkisinin kanıtı ve acil seyahat gerektiren özel durum (cenaze/evlilik, aile üyesinin doğumu veya ölümü, aile üyesinin ciddi hastalığı) varışta Almanya Göçmen Bürosu’na sunulmalıdır. Buna ek olarak yolcu doğum veya ölüm sertifikası, ziyaretin gerekliliğiyle ilgili doktordan alınmış yazılı belge gibi destekleyici dokümanlar ibraz edilmelidir
  • Eğer partnerleriyle birlikte seyahat ediyorlarsa. Partnerlerden birinin, bir Avrupa Birliği, Büyük Britanya veya Schengen ülkesi vatandaşı olması gerekir. Partnerlerin uzun süreli bir ilişkisi olmalıdır ve acil seyahat gerektiren özel durum (cenaze/evlilik, aile üyesinin doğumu veya ölümü, aile üyesinin ciddi hastalığı) varışta Almanya Göçmen Bürosu’na sunulmalıdır. Yolcuların Almanya Göçmen Bürosu’na aşağıdaki belgeleri sunmaları gerekmektedir:
   • Yukarıda bahsi geçen acil seyahat gerektiren özel durum hakkında yazılı ifade
   • Her iki partnerden de iletişim bilgisi ve ilişki kanıtı (ortak ikamet adresi, fotoğraf, mektup, e-posta vb.) içeren ilişki hakkında yazılı ifade
   • Ciddi hastalık durumunda seyahatin gerekliliğini belirten doktor tarafından yazılmış durumu anlatan belge
  • Eğer partnerlerine seyahat ediyorlarsa. Ziyaret edilecek partnerin, bir Avrupa Birliği, Büyük Britanya veya Schengen ülkesi vatandaşı olması veya Almanya’da oturma izni bulunması gerekir. Partnerlerin uzun süreli bir ilişkisi olmalıdır ve Almanya’da tanıştıkları veya yurt dışında aynı ikametgâh adresine kayıtlı olduklarını kanıtlamaları gerekir. Yolcuların Almanya Göçmen Bürosu’na aşağıdaki belgeleri sunmaları gerekmektedir:
   • Partner tarafından yazılmış ve kişinin pasaport veya kimlik fotokopisini veya oturma iznini içeren davetiye mektubu
   • Her iki partnerden de iletişim bilgilerini içeren ilişkileri hakkında yazılı ifade
   • Çiftin Almanya’da veya yurt dışında tanıştığını (örneğin, uçak bileti veya yurt dışına çıkış harç pulu) veya yurt dışında aynı adreste ikamet ettiklerini kanıtlayan belge
  • Geçerli bir iş seyahati sebebi varsa ve seyahat ekonomik sebeplerle gerekliyse, ertelemek ve yurt dışından yürütmek mümkün değilse. Almanya’daki şirketin bir belge ile seyahatin gerekli olduğunu onaylaması gerekmektedir. Seyahatin gerçekten gerekli olduğu ve bu nedenle ülkeye girişe izin verilmesi gerektiği kararı varış havalimanında Almanya Göçmen Bürosu tarafından verilecektir. Uçuş öncesi Göçmen Bürosu ile iletişime geçerek onay alınması önerilmektedir. Toplantılara katılım için Almanya’ya yapılacak seyahatlere hala izin verilmemektedir
  • Ölümcül veya kalıcı hasar bırakabilecek bir hastalık tedavisi için tedavi Türkiye’de yapılamıyorsa veya tedaviye Almanya’da başlandıysa. Doktordan alınmış ve tedavinin gerekliliğini anlatan yazılı belge sunulmalıdır. Uçuş öncesi Göçmen Bürosu ile iletişime geçerek onay alınması önerilmektedir
 • Görevlendirildiği ülkeye seyahat eden diplomatlar ve aile üyeleri
 • Öğrenciler
 • Profesyonel veya amatör atletler
 • Spor alanında görevli kişiler ve hakemler
 • Varış ülkesine giriş izni onayı, devam bileti ve varış ülkesinde geçerli seyahat yükümlülüklerinin çıktısına sahip transit yolcular  

Giriş yükümlülükleri

Dijital giriş kaydı:

17 Ağustos 2021 tarihinden itibaren Almanya’ya seyahat edecek tüm yolcuların, www.einreiseanmeldung.de internet sitesi üzerinden dijital ortamda ülke giriş kaydı yapmaları gerekmektedir. Seyahatiniz süresince yanınızda kaydınızı tamamladığınıza dair kanıt bulundurmanız ve talep edilmesi halinde bu kanıtı havayolu olarak bizlere ve yerel otoritelere sunmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Yanınızda dijital giriş kaydı yapabilecek cihazınızın olmaması veya teknik bir sorun yaşamanız durumunda, kayıt formunun çıktısını doldurmanız ve havayolunuz olarak bizlere veya yetkili otoritelere teslim etmeniz gerekmektedir.

Kalıcı adresiniz olmasa dahi formda Almanya’da geçireceğiniz süre boyunca kalacağınız adresi belirtmeniz zorunludur. Formu doldururken herhangi bir sorun yaşamanız halinde uçuş ekibimiz sizlere büyük bir memnuniyetle yardımcı olacaktır.

Negatif test sonucu veya aşı/bağışıklık sertifikası

Türkiye’den Almanya’ya seyahat edecek olan 12 yaş ve üzeri tüm yolcular, uçuşlarından önce aşağıda yer alan belgelerden en az birini ibraz etmeleri gerekmektedir:

 • Almanya’ya varıştan önceki son 48 saat içinde yapılmış antijen testi sonucu, (Almanya üzerinden başka bir ülkeye devam uçuşu olan yolcuların test yaptırması zorunlu değildir.)
 • Almanya’ya varıştan önceki son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR, RT-LAMP veya TMA testi sonucu, (Almanya üzerinden başka bir ülkeye devam uçuşu olan yolcuların test yaptırması zorunlu değildir.)

Son 10 gün içinde virüs varyantı olan bir ülkede bulunmayan yolcular için aşağıdaki belgeler de kabul edilmektedir:

 • En az 14 gün önce pei.de/impfstoffe/Covid-19 sayfasında yer alan maddelerden biri ile aşılandığını ve gerekli dozların tamamlandığını gösteren bir aşı sertifikası ya da Covid-19 geçirerek bir doz aşı olunduğunu kanıtlayan belge,
 • Daha önce Covid-19 geçirerek iyileşmiş, en az 28 gün önce ve en fazla 6 ay önce alınmış pozitif test sonucu.

Önemli:

Tamamen aşı olmamış yolcuların Türkiye’den turistik amaçla seyahat etmelerine izin verilmemektedir.

Covid – 19 test sonucunun pozitif olması durumunda, yolcular uçuşlara kabul edilmeyecektir. İlgili yolcular 14 gün boyunca karantinaya tabi tutulacaktır. Karantinanın nerede uygulanacağı tedaviyi uygulayan hastane tarafından teşhis edilen belirtiler doğrultusunda netlik kazanacaktır. Test sonucunun pozitif olması durumunda tedavi masraflarınızın karşılanması için Türkiye’nin en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Güneş Sigorta’nın sunduğu “COVID-19 Turist Koruma ve Destek Sigortası” yaptırmanızı tavsiye ederiz. Güneş Sigorta’nın sunduğu paket tekliflerini buradan inceleyebilirsiniz.  

Zorunlu karantina muafiyeti

17 Ağustos 2021 tarihinden itibaren, Türkiye’den Almanya’ya seyahat edecek tamamen aşı olmuş veya daha önce Covid-19 geçirmiş yolcular, Almanya’ya girişlerinin ardından karantina uygulamasından muaf tutulacaktır.

Henüz aşı olmamış veya daha önce Covid-19 geçirmemiş yolcuların Almanya’ya varışlarından sonra 10 günlük zorunlu karantinaya tabi tutulacaktır. Karantinanın beşinci günde negatif Covid-19 testi ibraz eden yolcular için karantina süreci sona erecektir. 12 yaşının altındaki yolcular, test sonucu sunmasına gerek olmadan beşinci günün sonunda karantina sürecini sonlandırabilecektir.   

Avusturya

Ülkeye giriş izni olan yolcular

 • Son 10 gün içinde virüs varyantı olan bir ülkeyi ziyaret etmemiş tüm yolcular
 • Avusturya vatandaşları ve Avusturya’da oturum iznine sahip kişiler
 • İsviçre vatandaşları
 • Söz konusu kişilerle aynı evde yaşayan aile üyeleri

Giriş yükümlülükleri

Uçuş Öncesi Bilgi Formu:
15 Ocak 2021 tarihinden itibaren Avusturya’ya seyahat eden tüm yolcuların, online olarak doldurdukları Uçuş Öncesi Bilgi Formu’nu check-in sırasında kontuarda görev yapan personele göstermeleri gerekmektedir.

Kayıtlarını online olarak gerçekleştiremeyen yolcular, buraya tıklayarak kayıt formunu indirmelerini ve formu yazdırarak havaalanına gelmeden önce doldurmalarını önerilir. Havalimanı çalışanları ve kabin ekipleri formlarla ilgili gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Negatif Test Sonucu veya aşı/bağışıklık sertifikası:

Avusturya’ya seyahat edecek 12 yaş ve üzeri yolcuların, ülkeye giriş yapmadan önce aşağıdaki belgelerden birini sunmaları zorunludur:

 • Varıştan önceki son 72 saat içinde yapılmış negatif LAMP, PCR veya TMA testi sonucu
 • Varıştan önceki son 48 saat içinde yapılmış negatif antijen testi sonucu
 • Aşı sertifikası: Yolcuların “aşı olmuş” sayılmaları için aşağıdaki belgelerden birini seyahatlerinden önce sunmaları gerekmektedir:
  • AstraZeneca, BioNtech/Pfizer, Moderna, Sinopharm veya Sinovac aşılarından birinin iki dozunun da uygulandığının kanıtı (İkinci dozun üzerinden 270 günden fazla geçmemiş olması gerekmektedir.)
  • En az 21 gün ve en fazla 270 gün önce uygulanmış bir doz Johnson & Johnson aşısı olunduğunun kanıtı,
  • veya daha önce Covid-19 geçirildiğini gösteren belge ile birlikte pozitif test sonucunun alınmasının ardından en az 21 gün sonra ve uçuştan en fazla 270 gün önce bir doz aşı uygulandığının kanıtı.
 • Daha önce Covid-19 ile enfekte olunduğunun kanıtı: Enfekte olunmasının ardından 6 ay boyunca geçerlidir. Antikor kanıtı, testten sonraki 3 ay boyunca geçerlidir.

Önemli: 12 yaşından küçük yolcular, bir yetişkin ile birlikte seyahat etmeleri halinde test yükümlülüğünden muaf tutulmaktadır. Ancak, tek başına seyahat etmeleri halinde yetişkinler için geçerli olan test yükümlülükleri geçerlidir.

Karantina uygulaması:

Tüm yolcular, ülkeye varışlarının ardından 10 gün boyunca karantinaya tabi tutulmaktadır. Ancak, ikinci aşılarını olmalarının üzerinden 14 gün geçmiş yolcular ve ilgili yolcularla birlikte seyahat eden 12 ila 18 yaş arası çocuk yolcular karantinadan muaftır. Ayrıca, bağışıklık sertifikası veya karantina süresinin 5. gününde negatif bir antijen, PCR, LAMP veya TMA test sonucu sunulması halinde karantinanın sonlandırması mümkündür. 

İsviçre

Ülkeye giriş izni olan yolcular

 • İsviçre vatandaşları ve İsviçre’de oturum iznine sahip olan kişiler
 • EU/EFTA vatandaşları ve bu kişilerin aileleri (Aile ilişkisini kanıtlamak şartıyla)
 • İsviçre’de oturum izni olan İngiltere ve İrlanda vatandaşları ve bu kişilerin aileleri (Aile ilişkisini kanıtlamak şartıyla)
 • Liechtenstein’da oturum izni olan kişiler
 • D Tipi İsviçre vizesine sahip olan kişiler
 • 16 Mart 2020 tarihinden sonra alınmış C Tipi İsviçre vizesine sahip kişiler
 • Son 12 ay içinde İsviçre veya Avrupa İlaç Onay Kurumu EMA tarafından onaylanmış ya da Dünya Sağlık Örgütü’nün acil durum listesinde yer alan aşılardan biri ile tamamen aşı olduğuna dair aşı sertifikasına sahip yolcular
 • Tamamen aşılanmış bir vasisi ile seyahat eden, henüz aşı olmamış 18 yaşından küçük yolcular

Giriş yükümlülükleri

Temas Takip Formu:
İsviçre’ye seyahat edecek tüm yolcuların, varış destinasyonuna gelmeden önce Online Temas Takip Formu’nu doldurmaları gerekmektedir.

Formu doldurmadan önce KVKK kapsamında Kişisel Verilerinizin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni okumanızı önemle rica ederiz.

Negatif Test Sonucu veya Aşı/Bağışıklık Sertifikası

İsviçre’ye seyahat edecek 16 yaş ve üzeri tüm yolcuların, kalkıştan önce aşağıda belirtilen belgelerden birini sunmaları zorunludur:

 • Kalkıştan 72 saat önce yapılmış negatif PCR test sonucu
 • Kalkıştan 24 saat önce yapılmış negatif antijen test sonucu
 • Son doz varıştan önce alınmak kaydıyla Covid-19’a karşı aşı olunduğunu kanıtlayan belge: Aşı gereklilikleri yerine getirilmelidir.
 • Geçmişte Covid-19 geçirildiğinin kanıtı: Sunulan sağlık sertifikası, İsviçre’ye varıştan önceki son 6 ay içinde yolcunun Covid-19 enfeksiyonu geçirdiğini ve iyileştiğini belirtmelidir. Belgenin geçerliliği, pozitif test sonucunun alınmasının ardından 11. günde başlar.

16 yaşından küçük yolcular, test sonucu veya aşı/bağışıklık sertifikası sunma zorunluluğundan muaftır.

Yukarıdaki yükümlülükleri yerine getiremeyen İsviçre vatandaşlarının ve İsviçre’de oturum izni olan yolcuların, test olma şansı olmadığını kabul eden beyanname imzalamaları gerekmektedir.

Karantina Uygulaması:
Tamamen aşı olan veya geçmişte Covid-19 enfeksiyonu geçiren yolcular, varışlarının ardından 10 günlük karantina uygulamasından muaf tutulmaktadır.

İsviçre’ye giriş kuralları hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım