XS
SM
MD
LG
XL
Pandemi süresince uçakla seyahat güvenli midir?

Pandemi süresince uçakla seyahat etmek güvenli midir?

Havayolu şirketleri, uçak içerisindeki HEPA hava filtre sistemlerinin, havadaki mikropları %99,97 oranında yok ettiğini konusunda açıklamalarda bulunuyorlar. Bu sebeple, bulaş olasılığının diğer kapalı alanlara göre, daha az olduğu düşüncesini savunarak, 3 dakikada bir, Ameliyathanelerdeki hava kadar temiz bir havanın uçak içinde filtrelenerek sirküle edildiğini vurguluyorlar.

 

Fakat akıllarda soru işareti bırakan bazı noktaları da es geçmememiz gerekiyor. Kabinde solunan havanın nem oranı %10 civarında olup, bu durum İmmun sistemimizin bir parçası olan, boğaz ve burunda bulunan mukus sıvımızın kuru hale gelmesine sebebiyet veriyor. Haliyle vücut savunmamız düşüyor, mikroplar ve virüsler tarafından ele geçirilmesi ve yayılması için uygun bir ortam oluşmuş oluyor.

 

Bir diğer bulaş riski de uçak içerisinde temasta bulunduğumuz yüzeyler. Yüzlerce hatta binlerce kişinin dokunduğu bölgelere ister istemez dokunmak zorunda kalabiliyoruz. Emniyet kemerleri, baş üstü dolap kapakları, tuvaletler ve ikram malzemeleri bunların hepsi birer bulaş riski taşımaktadır. Her ne kadar, her sefer için temizlik ekipleri tarafından dezenfektasyon işlemi gerçekleştiriliyor olmuş olsa da, tam anlamıyla temiz bir ortam olduğu söylenemez. Havayolu şirketleri, uçağa biniş esnasında dağıtmış oldukları Hijyen Kitleri ve Hijyenik Mendiller sayesinde riski düşürmeye çalışsa da, ortamın risksiz olduğu anlamına maalesef gelmiyor.

 

Uçakla seyahat etmek zorundayım, ne yapmalıyım?

Yapmanız gerekenlerin en başında gelenler, kesinlikle ve kesinlikle yapılan uyarıları dikkate almalısınız. Maske, Mesafe, Hijyen kuralına burada da harfiyen uymak gerekiyor. Uçak içerisinde yapılan yönlendirmelere, anonslara, dikkat edilmesi, uyulması gerekiyor. Her ne kadar, uçaktan binişler ve inişler sırayla yapılıyor olsa da, bazı kural tanımaz yolcular, siz koridor tarafında oturuyor iken, maalesef başınızda bekliyorlar ve sosyal mesafenizi kaybedebiliyorsunuz. Seyahatinizde, cam tarafındaki koltuğu seçin ve herkes indikten sonra inin, böylelikle kontrollü bir biçimde sosyal mesafenizi korumuş olursunuz.  

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım